Centrum Medyczne Marki

Kolejna witryna WordPress

Diagnostyka

USG (badanie ultrasonograficzne, ultrasonografia) to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, pozwalające na dokładną ocenę narządów. Ultradźwięki wykorzystywane w tej metodzie mają bardzo szerokie zastosowanie w medycynie. Ultrasonografię wykonuje się przy diagnozowaniu schorzeń z większości specjalizacji medycznych. Jest to również podstawowe badanie obrazowe u pacjentek w ciąży. Badanie ultrasonograficzne jest bezpieczniejsze od RTG czy tomografii komputerowej, ponieważ nie niesie za sobą narażenia na promieniowanie jonizujące.

Przygotowanie do badania USG USG jamy brzusznej / układu moczowego:

  • Na 2-3 dni przed badaniem USG należy zacząć zażywać Espumisan lub Esputicon 3 razy dziennie  po 2 kapsułki. Oba te leki mają dokładnie takie samo działanie i można je bez recepty nabyć w każdej aptece.
  • W dniu poprzedzającym badanie należy: nie spożywać pokarmów ciężkostrawnych, wzdymających napojów gazowanych – ostatni posiłek zjeść nie później niż o 19:00.
  •  Po każdym posiłku (porannym, popołudniowym i wieczornym) zażyć dwie kapsułki Esputiconu lub Espumisanu – osoby otyłe ze skłonnością do zaparć powinny zastosować środki przeczyszczające – jednak nie później niż 24 h przed badaniem. Środkiem przeczyszczającym nie może być lewatywa.
  •  W dniu badania należy: zażyć rano 2 kaps. Espumisanu, na badanie zgłosić się na czczo, zadbać o wypróżnienie, nie palić papierosów i nie pić kawy.
  •  Pacjenci, którym badanie wyznaczono po godz.14:00 mogą zjeść najpóźniej do godz.8:00 bułkę z masłem i wypić gorzką herbatę.

GODZ. PRZED BADANIEM PACJENT ZACZYNA PIĆ OK. 1L WODY NIEGAZOWANEJ I ZGŁASZA SIĘ Z WYPEŁNIONYM PĘCHERZEM .

 

Przygotowanie do badania dzieci:

  • Noworodki i niemowlęta nie wymagaja przygotowania .Celem oceny odźwiernika proszę nakarmić dziecko ok. 15 min. przed badaniem.
  • Dzieci od 1 do 5 roku życia-badanie powinno być wykonane co najmniej 2 godziny od ostatniego posiłku. Nie poić dziecka bezpośrednio przed badaniem.
  •  Dzieci starsze (powyżej 5 roku życia) -badanie powinno być wykonane około 4 godziny po ostatnim posiłku
  •  Młodzież (od 15 roku zycia)badanie powinno być wykonane około 6 godzin po ostatnim posiłku
  •  Dzieci z tendencją do wzdęć -o ile to konieczne Espumisan – zgodnie z zaleceniami lekarza

NA BADANIE NALEŻY PRZYNIEŚĆ WYNIKI POPRZEDNICH BADAŃ USG DANEJ OKOLICY LUB WYNIKI INNYCH BADAŃ – DOTYCZĄCYCH TEGO PROBLEMU

 

Pamiętaj!

Diagnostyka jest najtańszą formą profilaktyki i chroni przed długotrwałym i drogim leczeniem.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Rejestracja: +48 22 674 15 53 lub 500 898 895